Peruanita Peruánský textil

Peruánský textil

 

   Peru je oblíbená země pro turisty nejen kvůli památkám, jako je např. Machu Picchu, nebo nádherným horám v čele s Huascaranem. Méně lidí už ví, že Peru je jednou z nejstarších oblastí světa ve vývoji textilu. Zejména textílie z poloostrova Paracas (asi 250 km jižně od Limy) jsou považovány za jedny z nejkrásnějších na světě. Lidé, kteří je vytvořili, žili v této poušti v prvním tisíciletí před Kristem. Zachovalé bavlněné látky byly nalezeny na stovkách mumií a mají neuvěřitelnou hustotu až sto vláken na centimetr a přes dvacet odstínů barvy!

   Krásné textílie vyráběly i všechny další indiánské kultury včetně posledních Inků. Na tuto dlouhou tradici navazují i současní umělci a tradiční peruánské oblečení je na první pohled velmi originální, zejména oblečení používané Indiány vysoko v horách. Kromě geometrických motivů se na jejich vzorech velmi často objevují i lamy.

   Z materiálů se používá kromě bavlny i vlna tří zvířat, které jsou ve vysokých horách Peru domácí. Jsou to běžná lama, její vlna je ale hodně hrubá. Mnohem vzácnější je alpaka, která má velmi jemnou vlnu a v Peru je velmi oblíbená. Zdaleka nejvzácnější je drobná vikuňa (na fotce okusuje jablko), její vlna je zřejmě nejjemnější na světě a svetry z její vlny jsou opravdovým luxusem – v USA stojí až několik tisíc dolarů za kus!

 

   Na snímcích můžete vidět i slavný trh v Chinchero ve výšce asi 3800 m. Výrobě látek se v této oblasti věnují muži i ženy a každou neděli je na náměstí velký trh, kde prodává celá rodina. Je to úžasný zažitek vidět celé náměstí plné barevného oblečení, koberců, ponč atd.